Obserwatorzy

piątek, 4 listopada 2011

Wróciłam do domu z objazdów bliższych i dalszych. Przy wspaniałej pogodzie odwiedziłam rodzinne strony i groby bliskich. Był czas zadumy, ... wspomnień i powrotu do "dawnych czasów". Były tez spotkania w realu z rodziną i znajomymi. Ale to wszystko szybko minęło i czas powrócić do rzeczywistości i pracy "wszelkiej".
A po drodze .... nie mogłam sobie odmówić "prywatnych spacerów"


Czchów, niewielkie miasteczko w  woj. małopolskim, w powiecie brzeskim, na pograniczu Pogórza Wiśnickiego i Rożnowskiego. Położone przy drodze krajowej 75 nad Dunajcem i sztucznym zbiornikiem  Jeziorem Czchowskim, które powstało w wyniku spiętrzenia wód Dunajca. W średniowieczu zyskało sobie przydomek "Bramy Gór". 1 stycznia 2000 Czchów odzyskał utracone w 1928r.prawa miejskie. Ślady najdawniejszego osadnictwa w rejonie miasta sięgają czasów państwa wielkomorawskiego. Z osadnictwem czeskim niekiedy jest wiązana nazwa miasta, występująca w dokumentach od XIII wieku. także w formie Czechou, Cechou, Cehiov.

Zamek w Czchowie, a właściwie to zachowały się tylko resztki murów obronnych i baszta. Budowla powstała w pierwszej połowie XIII wieku przy osadzie, której istnienie Wincenty Kadłubek odnotował między 1208 a 1218 rokiem.


na tym zdjęciu w oddali widać jezioro w okolicy Łososiny


Joasiu - ten sumak jest u syna w ogródku. Co roku tak pięknie się wybarwia i cieszy oko.
Wszystkim odwiedzającym dziękuję za miłe słowa i zapraszam ponownie.
Pozdrawiam i do miłego.

4 komentarze:

 1. Oj, byłam, widziałam, jest co podziwiać, widoki takie, że dech zapiera, a po drodze należy koniecznie Wytrzyszczkę zahaczyć :)
  buziaki

  OdpowiedzUsuń
 2. Oooo.Piękna wycieczka,jesienne widoki,słońce...Super!Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepiekne zdjęcia ,a na nich widoczki-super,lubie takie ogladac:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kręciłam się też po tej okolicy, chyba ze dwa razy, ale trzeba by się zatrzymać na trochę dłużej . Piękne miejsca sfotografowałaś!

  OdpowiedzUsuń