Obserwatorzy

niedziela, 8 lipca 2012

720 lat miasta Nowego Sącza
      Tegoroczne Imieniny Nowego Sącza wypadają w roku 720. rocznicy lokacji miasta. Okrąglejsza rocznica wymagała szczególnego potraktowania. I tak:
- wydano monetę …
 7 Sączów z okazji 720 lokacji miasta
To niepowtarzalna i oryginalna pamiątka
Dukat przedstawia świętą z Antiochii Pizydyjskiej z krzyżem w ręce poskramiającą smoka. Dokoła pieczęci widnieje napis: S(igillum) advocati atque civium d(e) Kemniz (pieczęć wójta i mieszczan w Kamienicy), a w środku: Bta (beata) Marg(erita) virg. Na obrzeżach „Sącza” czytamy: „720 lat Nowego Sącza, 1292-2012”. Pieczęć ta odlana z wosku wisząca na jedwabnym amarantowym sznurku, potwierdzała dokument pergaminowy, w którym wójt Mikołaj i mieszczanie sądeccy przystali na ugodę, między Krakowem a Sączem (Sączem) przed wojewodą krakowskim Spicymirem zawartą w Krakowie 12 czerwca 1323 r.
Spór dotyczył skargi sądeczan, którzy protestowali przeciwko nierównemu traktowaniu sądeckich i krakowskich kupców. Na towary tych pierwszych nakładano w Krakowie cła,
a krakowianie byli uprzywilejowani i mieli wolny przejazd przez (Nowy) Sącz.
W dokumencie zapisano m.in.: „Obwarowany w tej ugodzie obu stronom wolny przechód przez Sącz i Kraków, z wyjątkiem aby tylko
towarów żadnych rzekami Wisłą i Dunajcem nie prowadzono”.

…. oraz, a ja powiem przede wszystkim przedstawiono

Widowisko multimedialne, plenerowe - „Sigilla Civitatis Nova Sandeciensis” – (łac. - pieczęcie miejskie Nowego Sącza)  czyli historie, legendy i cuda historycznego, legendarnego i cudownego Nowego Sącza w reż. Romana Kołakowskiego

    Numizmat 7 Sączów wspaniale komponuje się z głównym punktem Imienin Miasta, ja
kim było widowisko plenerowe na sądeckim Rynku, piękne i z rozmachem przygotowane,a odbywało na trzech scenach pod ratuszem.
W 28 odsłonach – pieczęciach Roman Kołakowski – kompozytor, autor tekstów, pieśni i reżyser prowadził nas poprzez ponad siedem wieków Nowego Sącza pokazując znane i mniej znane postaci i zdarzenia z historii miasta.

W spektaklu wystąpili znani aktorzy polskich scen i filmu. Oto oni: Izabella Bukowska, Monika Dryl, Anna Gajewska, Joanna Jabłczyńska, Beata Jankowska – Tzimas, Krystyna Kozanecka, Lucyna Malec, Ewa Makomaska, Aleksandra Nieśpielak, Agnieszka Pawełkiewicz, Ewa Serwa, Natalia Sikora, Magdalena Smalara, Katarzyna Zielińska, Katarzyna Żak, Piotr Bajtlik, Mirosław Baka, Wojciech Czerwiński, Jarosław Domin, Mariusz Drężek, Arkadiusz Głogowski, Stanisław Górka, Jan Jankowski, Artur Kaczmarski, Jacek Kawalec, Roman Kołakowski, Kacper Kuszewski, Paweł Królikowski, Robert Kudelski, Paweł Lipnicki, Wojciech Machnicki, Tomasz Steciuk, Tomasz Stockinger.
Aktorom towarzyszył zespoły: Zespół Muzyki Dawnej „Dekameron” i Sekcja „Sigillum” pod kierunkiem Tadeusza Czechaka, Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej i Orkiestra Smyczkowa pod kierunkiem Leszka Mieczkowskiego, Balet Dworski „Cracovia Danza” - Miejska Instytucja Kultury w Krakowie pod kierunkiem Romany Agnel, Chór „Sigilla Sandeciensis” pod kierunkiem Marzeny Pikuły, Teatr Robotniczy im. Bolesława Barbackiego pod kierunkiem Janusza Michalika, Grupa Teatralna "CUDOKI-SZUROKI" pod kierownictwem Małgorzaty Stobierskiej, Zespół Ludowy „Sądeczki” pod kierunkiem Barbary Sławeckiej, Zespół „Sądeczanie” pod kierunkiem Ireny Pabisz i Krystyny Popieli.
Było wspaniale, dawno czegoś tak pięknego nie widziałam.
A na koniec .... 

 A kto nie był i nie widział .... niech żałuje

DZIĘKUJĘ ZA ODWIEDZINY OBSERWUJĄCYM, CZYTAJĄCYM I PISZĄCYM.
Zapraszam ponownie.
Do miłego

16 komentarzy:

 1. widzę, że impreza była na całego ! ładny dukacik ...
  piękny masz banerek w postaci kwitnącej Yuki ...
  pozdrowionka niedzielne

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Impreza naprawdę udana i pomimo późnej pory, bo skończyła się przed północą, nie chciało się iść do domu.

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękny wiek miasta, widać kawał dobrej imprezy na zdjęciach!

  OdpowiedzUsuń
 4. Wystrzałowa impreza.Musiała być udana, tyle znanych postaci.
  Piękne dukaciki. Juka ślicznie kwitnie. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Witaj ...piękne miasto i super impreza :)Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam Nowy Sącz, sama byłam w Sączu i okolicach w zeszłym tygodniu ale niestety jakoś nic nie słyszałam o tej imprezie. Widać że było super :)))
  Pozdrawiam cieplutko :))

  OdpowiedzUsuń
 7. Impreza zrobiona z wielkim rozmachem,zgromadzenie tak wielu artystów i zespołów w mieście to wyjątkowe wydarzenie.Przy takiej okazji miasto widać spisało się na 5 +.Szkoda ,że nie pokazują tego typu imprez w telewizji,bo chętnie by się obejrzało.
  pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Halinko, nie jest wykluczone, że nagranie pokaże się w telewizji, bo TVP miała patronat nad imprezą. Jak coś będę wiedzieć, to dam znać.

   Usuń
 8. Życzę Ci dzisiaj wieczoru Cudownego.
  By Szczęście było u boku Twego!
  Pozdrawiam cieplutko...

  OdpowiedzUsuń
 9. a tak niedaleko mamy do Sącza, ale u nas o imprezie jakos cicho było... szkoda bo widać, że się działo :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Poproszę adres do wymianki:)Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Wspaniała promocja miasta

  OdpowiedzUsuń
 12. Gratuluję miastu tak pięknej rocznicy. Byłam niedaleko Nowego Sącza do soboty, ale o imprezie nie słyszałam. Danusiu mieszkasz w pięknej okolicy. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń